stari grad trebinje.png

Trebinjci budno prate svaki korak oko obnove Starog grada. Otkopavanje ovog istorijskog područja postalo je prilika za nova arheološka otkrića, a građani su posebno zainteresovani za to šta će novi istraživački radovi donijeti. Nagađanja i pitanja o mogućim istorijskim nalazima sve su češća, a dinamika rada na terenu izaziva dodatnu pažnju.

Posebno interesovanje ovih dana izaziva pitanje kako će Stari grad izgledati nakon završetka popločavanja, a jedna od mogućnosti koja se razmatra jeste i zastakljivanje određenih dijelova nalazišta. Na taj način bi se arheološki ostaci zaštitili i istovremeno omogućilo njihovo predstavljanje posjetiocima.

Ivana Grujić, direktorka Muzeja Hercegovine za portal Trebinje Danas ističe da istraživanja teku planiranom dinamikom, ali da dalji razvoj situacije zavisi od urbanističkog uređenja Trga i okolnih zona.

„Radovi teku planiranom dinamikom, što se tiče nas, mi ćemo završiti istraživanja, a onda sve zavisi od projekta – kako će se uređivati Trg sa česmom-fontanom. Pošto je raskopan i drugi dio Starog grada prema Južnoj kapiji, sada prvo mora to da se završi da bi se ponovo prišlo Trgu, jer trenutno ne postoji drugi ulaz za izvođenje radova“, navodi Grujić.

cesma-stari-grad.jpg

Ona dodaje da je Gradska uprava Trebinja otvorena za ideju da se dio nalazišta prezentuje javnosti.

„Gradska uprava Trebinja je za to da se nešto ostavi u prezentaciji, ali sada sve zavisi od arhitekata, jer su u pitanju različiti nivoi. Imamo temelje kuće iz 18. vijeka, kao i objekat koji je vjerovatno iz 15. ili 16. vijeka. Kroz te objekte su u međuvremenu sprovedene instalacione cijevi, koje su nažalost naružile i oštetile te temelje, pa je sada poprilično komplikovano izvesti sve na način da izgleda atraktivno za turiste. Ipak, nadam se da će arhitekte pronaći rješenje – da li će nešto biti pod staklom ili možda ograđeno da česma bude na sredini, kao što je ranije i bila. Takođe planiramo da postavimo pano kod džamije ili kod Hotela „Integra“, gdje bi turisti mogli vidjeti plan rada i različite etape razvoja Starog grada. To bi bio plan sa različitim bojama i označenim svim značajnim objektima iz istorije", dodaje Grujić.

stari-grad-radovi.jpg

Zoran Porobić, direktor firme „Porobić“- izvođač radova na popločavanju u Starom Gradu, za naš portal objašnjava da je tempo radova uveliko zavisio od vremenskih uslova.

„Ne odustajemo od plana da većinu radova završimo do početka turističke sezone“ – ističe Porobić.

Kada je riječ o tome kako će se odraditi dio sa arheološkim nalazištima, on naglašava da se konačne odluke još čekaju.

„Samu vrijednost nalazišta tek treba da utvrde stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika sa arheološkim timom Muzeja Hercegovine. Za dalje aktivnosti čeka se njihov izvještaj. Postoji mogućnost i eventualnog parcijalnog zastakljivanja, odnosno ostavljanja nekog manjeg segmenta nalazišta pod staklenom površinom. Preciznije informacije biće poznate u narednih desetak dana“, objašnjava Porobić.

Podsjetimo, početkom godine započela je peta, ujedno i posljednja faza popločavanja ulica i trgova u Starom gradu, koji predstavlja centralni turistički dio Trebinja.