Stari grad u Trebinju otkriva slojeve prošlosti – temelje kuća, turske lule i austro-ugarske novčiće, otkriva za portal Trebinje Danas Ivana Grujić, direktorica Muzeja Hercegovine.
Dok su radnici prethodnih mjeseci obnavljali kaldrmu u srcu Starog grada, ispod slojeva asfalta i kamena počela je da izranja – istorija. Najnovija arheološka istraživanja donijela su vrijedna otkrića: temelje kuća iz 18. vijeka, ali i ostatke jednog objekta za koji se pretpostavlja da datira još iz 15. ili 16. vijeka.
Iako su arheolozi priželjkivali starije nalaze, nije bilo lako doći do dubljih slojeva prošlosti. Razlog za to leži u višestrukim prekopavanjima ovog dijela Starog grada tokom 19. i 20. vijeka.
„Što se tiče arheološkog materijala, moram da kažem da mi tu nismo imali mogućnosti da pronađemo nešto starije, zato što je uglavnom prekopan ovaj dio Starog grada i u 19. i 20. vijeku, i onda je uglavnom samo šut i malo keramike iz 18. na 19. vijek, malo turskih lula i nekoliko novčića iz austro-ugarskog perioda jer i oni su radili vodovod kroz Stari grad, tako da je tada normalno da nekom ispadne neki novac. Ima nešto malo keramike koja liči na srednjovjekovnu. To bismo svakako morali da pripremimo i konzerviramo, da pronađemo analogije i onda se nadam da bismo izašli u javnost sa još nekim značajnim zaključcima nakon istraživanja“, izjavila je Ivana Grujić.
Pronađeni temelji kuća iz 18. vijeka smješteni su neposredno ispod prethodnog sloja asfalta, a arheolozi očekuju da će dalja istraživanja donijeti još uvida u život ovog dijela grada kroz različite istorijske periode.
Grujićeva takođe ističe da je Trebinje od istorijskog značaja, s obzirom na to da se spominje još u 10. vijeku u pisanim izvorima, a da od 12. vijeka pa sve do danas zadržava isto ime. Ovo otkriće samo je još jedan dokaz bogate i složene prošlosti Starog grada.
POVEZANA VIJEST: Staklo iznad istorije: Saznajemo da li će dio Starog grada biti pod staklom?
Napišite svoj komentar!