Trebišnjica, nekada najveća ponornica u Evropi, nije samo prirodni dragulj koji očarava svojom bistrinom i mirnoćom, ona je danas i idealna vodena staza za kajakaški sport. Zahvaljujući svom toku kroz samo srce Trebinja, ova rijeka pruža izvanredne uslove za treniranje i takmičenja, a upravo to koriste članovi Kajak kanu kluba „Trebišnjica“, koji već godinama postižu zapažene rezultate na regionalnim i međunarodnim regatama.
Klub je osnovan 2001. godine, a trenutno broji tridesetak aktivnih članova koji s ponosom predstavljaju Trebinje na veslačkoj mapi regiona. Trener kluba Vule Pantović za portal Trebinje Danas, ističe da su uprkos amaterskom statusu ostvareni značajni rezultati:
„Mi smo amaterski klub, ali naši rezultati su odavno nadmašili taj okvir. Na Prvenstvu Beograda osvojili smo sedam zlatnih, jednu srebrnu i tri bronzane medalje, što je za nas ogroman uspjeh. Takođe, na Državnom prvenstvu Srbije na duge staze imamo šampiona u kategoriji djevojčica do 14 godina“, kaže Pantović.
Uprkos velikom interesovanju, klub se suočava s ozbiljnim izazovima kada je riječ o opremi. To je razlog što su treninzi i rekreativne aktivnosti trenutno ograničeni.
„Za bavljenje kajakaškim sportom u Trebinju postoji veliko interesovanje, ali zbog manjka opreme nismo u mogućnosti da uključimo više djece. Obuku za odrasle ne organizujemo jer tehnika veslanja i održavanja ravnoteže zahtijeva iskustvo, pa je rekreativno veslanje rezervisano isključivo za bivše takmičare“, objašnjava Pantović.
Djeca uzrasta od osam do dvanaest godina jedina su koja trenutno imaju mogućnost da se uključe u program obuke, i to u posebno prilagođenim kajacima koji odgovaraju njihovoj težini i uzrastu. Trening se odvija na bazenu „Bregovi“, koji je, prema riječima trenera, idealan za početnike.
„Na bazenu djeca uče kako da održavaju ravnotežu, šta da rade ako ispadnu iz čamca, kako da plivaju s kajakom... To su osnovne vještine koje im omogućavaju da kasnije bezbjedno izađu na rijeku“, kaže Pantović.
Nažalost, ove godine neće biti organizovana škola kajaka upravo zbog nedostatka opreme.
„Nadamo se da ćemo već naredne sezone uspjeti proširiti kapacitete i omogućiti većem broju djece da se uključe“, dodaje trener.
Pored sportskog segmenta, klub veliku pažnju posvećuje ekologiji i očuvanju rijeke Trebišnjice, koja je, kako ističu, ponos grada i regiona.
„Ponosimo se čistoćom naše rijeke – i njene vode i obale. Redovno organizujemo čišćenje, a ono što ne možemo dohvatiti s obale, članovi kluba sakupljaju iz kajaka. Najčešće se radi o plastičnoj ambalaži i limenkama. Naši članovi razvijaju snažnu ekološku svijest i prenose je na mlađe generacije“, ističe Pantović.
Zahvaljujući entuzijazmu, radu i ljubavi prema sportu, Kajak kanu klub „Trebišnjica“ već više od dvije decenije gradi ime koje postaje prepoznatljivo u regiji. U Trebinju se već 21 godinu zaredom održava i tradicionalno takmičenje pod nazivom „Eko-regata na Trebišnjici“, koje promoviše sport, ali i brigu o prirodi.
Kajakaška sezona je već počela u aprilu, a iz kluba poručuju da ne planiraju da stanu. Iako amaterski, ovi sportisti svakim zaveslajem pomjeraju granice – kako na vodi, tako i u svijesti zajednice o važnosti sporta i očuvanja prirodnog naslijeđa.
Napišite svoj komentar!