Uprkos brojnim upozorenjima dermatologa i sve češćim edukacijama u vezi sa štetnošću izlaganja UV zracima i tome kakve promjene ono može izazvati na koži, broj osoba koje odlaze u solarijum radi tamnjenja je sve veći.
Podaci kliničkih pregleda sprovedenih u okviru "Euromelanoma" programa, koji je u posljednje dvije decenije obuhvatio gotovo 130.000 osoba u više od 30 evropskih zemalja, ukazuju na to da danas solarijum koristi 12 odsto ispitanika, dok je taj broj prije deset godina iznosio osam odsto.
Potvrdila je ovo za "Glas Srpske" predsjednica Udruženja doktora za kožne i polne bolesti Jelena Petković Dabić, koja je takođe učesnica ovog programa, navodeći da je taj podatak poražavajući.
- Umjesto da idemo ka trendu smanjenja, mi, nažalost, imamo porast broja osoba koje koriste solarijum u odnosu na prethodnu deceniju. Brojne kliničke studije utvrdile su štetnost UV zračenja, pogotovo UVA zraka koji direktno prodiru u slojeve kože i mijenjaju DNK ćelija kože u smjeru aktiviranja protoonkogena, koji kasnije vremenom mogu dovesti do pojave karcinoma kože - pojasnila je Petković Dabić.
Prema njenim riječima, koža pamti sve naše opekotine, od prvog izlaganja suncu u djetinjstvu do starosti, kada se obično pojavljuju melanomi.
- Međutim, sada bilježimo pojave melanoma kod mladih osoba, djevojaka od 18 godina. Na to utiče više faktora, ali je pravo pitanje šta je uopšte motiv mladima da imaju taman ten. Da li je to zato što smatraju da tako izgledaju ljepše ili zato što to njihovo okruženje smatra, prvenstveno se o tome mora razgovarati - kazala je Petković Dabić.
Kako je kazala, ne postoji intenzivno tamnjenje, ni u solarijumima ni na dnevnom svjetlu, jer svako takvo izlaganje dovodi do promjena na površinskom sloju kože, a na kraju i u dubljim slojevima kože, koji onda dovode do nastanka karcinoma.
- Danas je dostupnija dijagnostika i ljudi češće posjećuju dermatologe, za razliku od prije deset godina, pa imamo mogućnost da u početku otkrijemo melanom, što je od velikog značaja. Kada melanom nije dao udaljene metastaze ili se proširio u dublje dijelove tijela, on se nakon hirurškog odstranjivanja smatra potpuno izliječenim - navela je ona.
Istakla je važnost javljanja dermatologu čim se primijeti promjena na koži kako bi se mogla odstraniti dok je još u ranoj fazi.
Iz Inspektorata Republike Srpske za "Glas" su saopštili da zdravstveni inspektori redovno kontrolišu objekte u kojima se pružaju usluge njege i uljepšavanja lica i tijela, a u okviru kojih se pružaju i usluge solarijuma. Navode da se više pažnje ovim kontrolama posvećuje ljeti, kada se češće koriste te usluge.
- Inspektori kontrolišu zaposleno osoblje, sanitarne i higijenske uslove prostorija, održavanje pribora i opreme koji se upotrebljavaju i koji neposredno dolaze u dodir sa kožom, a kada je riječ o solarijumu, provjeravaju i redovnost kontrole tehničke ispravnosti - istakli su u Inspektoratu.
Kozmetički saloni koji pružaju uslugu solarijuma, prema njihovim riječima, dužni su da u skladu sa zakonom vrše redovno ispitivanje tehničke ispravnosti ovog aparata putem ovlašćene kuće.
Kako su naveli, najčešći utvrđeni propusti u ovim objektima odnose se na neredovne sanitarne preglede zaposlenih, dodatno pohađanje edukacije o higijeni, neažurno vođenje evidencija, te neredovno ispitivanje uređaja u propisanim rokovima.
- Zakonom je licima mlađim od 18 godina zabranjeno izlaganje vještačkim izvorima ultraljubičastog zračenja u kozmetičke svrhe - istakli su u Inspektoratu.
U jednom kozmetičkom salonu u Bijeljini koji pruža i usluge solarijuma istakli su da je trenutno sezona tamnog tena u punom jeku.
- Najviše klijenata imamo od aprila do septembra, a u maju je krcato zato što kreće sezona matura, proslava i kraće odjeće - saopštili su oni i dodali da im dolaze i muškarci i žene.
S obzirom na višegodišnju zabranu korišćenja solarijuma za maloljetna lica, iz ovog salona navode da na pultu imaju oznaku zabrane za osobe mlađe od 18 godina, te da ih i ne primaju. Kontrolisanje aparata i dezinfekciju, dodaju, rade redovno.
BESPLATNI PREGLEDI
Maj je mjesec borbe protiv melanoma, a u okviru kampanje "Euromelanoma 2025" ovih dana u Banjaluci u toku su besplatni pregledi kože na nekoliko lokacija poput Trga Krajine, Univerzitetskog kliničkog centra, te osnovnih škola.
- Ove godine kampanja je posvećena isključivo djeci, adolescentima i pričaćemo im o štetnom uticaju UV zračenja i važnosti zaštite. Nismo sigurni koliko su roditelji i djeca uopšte osviješćeni o ovom pitanju, stoga smo se i okrenuli baš njima - kazala je Jelena Petković Dabić.
Pored Banjaluke, besplatni pregledi kože biće organizovani i u drugim lokalnim zajednicama.
Napišite svoj komentar!