novac.jpg
Institucije Srpske odluku su donijele - u 2025. godini, za povećanje plata u zdravstvu, 53 miliona KM. Potpisan je Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva. Njegova prednost je povećanje radničkih prava u nekoliko segmenata.
 

Posvećenost i stručnost medicinara ključni su za očuvanje zdravlja stanovništva, zbog toga se njihov rad mora adekvatno vrednovati. Da je povećanje plata u ovoj godini, za zaposlene u zdravstvu, od velikog značaja potvrđuju i u Domu zdravlja u Palama.

- Stvarno se trudi i da zadovljoimo sve kriterijume i da pružimo finu zdravstvenu zaštitu, da budu nasmijani i raspoloženi. To ne možete kad nemate dovoljno prihoda. Svako povećanje vjerujte znači svakom - rekla je Larisa Koroman, doktor Doma zdravlja na Palama.

Nakon 42 godine radnog staža, i dugogodišnjeg iskustva, povećanje plate ne znači samo finansijsku pomoć, već predstavlja i činjenicu da se medicinski radnici ipak cijene, kaže medicinska sestra iz Trebinja Radosava Pištinjat.

Za povećanje plata u zdravstvu u ovoj godini, izdvojeno je 53 miliona maraka. Od januarske plate, slijedi povećanje za stotinu KM za medicinske sestre i tehničare, a od aprila za 10 odsto za sve zapsolene u zdravstvenom sektoru.

- Tako da sa slijedećim povećanjem od 10 odsto medicisnke sestre i tehničari će doći negdje na projektovanu platu pojedinih sindikata od 1600 konvertibilnih KM. Naravno tu će ići određene beneficije u smislu naknada vezano za poso koji ono obavljaju tako da bi to svakako predstavljalo značajno poboljšanje u ovoj skupini - navodi ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić.

A dodatna povećanja zagarantovana su novim Posebnim kolektivnim ugovorm. Naknada po osnovu rada na radnom mjestu sa povećanim rizikom povećana je sa 15 na 20 odsto, uz utvrđivanje i minimalnog iznosa od dva odsto za naknadu po ovom osnovu. Naknade će biti veće i za noćni rad.

- Povećanje naknade za noćni rad sa dosadašnjih 35 odsto na 40 odsto, što u prosjeku predstavlja rast od 30 do 50 KM po noćnoj smjeni, zavisno od radnog mjesta i visine osnovne plate - dodaju iz Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srpske.

Za zdravstvene radnike zaposlene u Domovima zdravlja u izrazito nerazvijenim opštinama, predviđeno je uvećanje neto plate do 25 odsto.

- Mislim da je ovo jedan ugovor koji zadovoljava obe strane zato i jeste potpisan. Što je bitno u ovome naglasiti da nije došlo do umanjenja radničkih prava nego u četiri ili pet segmenata i povećanja prava za radnike - dodao je v.d. predsjednika sindikata zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske Miloš Purković.

Uprkos informacijama o namjerama pojedinih direktora da zbog povećanja plata smanje koeficijente radnicima, resorni ministar je ovakve navode kategorički odbacio. Poručio je da povećanje plata ne smije biti dovedeno u pitanje.