zmija.jpg

Visoke temperature proteklih dana izvukle su zmije iz njihovih skrovišta, a građani ih sve češće primjećuju u prirodi, pa čak i u naseljenim mjestima.

Iz Doma zdravlja Trebinje poručuju da su spremni za eventualne hitne slučajeve – imaju dovoljne količine seruma protiv zmijskog otrova i do sada nije bilo prijavljenih ugriza zmija na ovom području, prenose Nezavisne novine.

Slično poručuju i iz Doma zdravlja Banjaluka, gdje kažu da raspolažu dovoljnom količinom ampula seruma antiviperinum. Dodaju da od početka godine nisu zabilježeni slučajevi ujeda zmija, ali da je, ukoliko se desi, važno odmah pružiti prvu pomoć – imobilisati ugrizeni ekstremitet, skinuti nakit i što prije transportovati osobu u zdravstvenu ustanovu.

Goran Šukalo, profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci (PMF), pojašnjava da je kraj aprila i početak maja period kada se zmije intenzivnije pojavljuju zbog sezone parenja.

„Zmije inače vode solitarni način života, ali tokom parenja okupljaju se u veće grupe. U ovom periodu više su van skrovišta, što stvara utisak najezde – ali riječ je o prirodnom ciklusu koji se ponavlja svake godine“, rekao je Šukalo.

Dodaje da je u okolini Banjaluke najopasniji poskok, čiji ugriz može biti fatalan, iako zmija često napravi takozvani „suvi ugriz“, bez ubrizgavanja otrova, jer njime štedi za lov na plijen.

U slučaju ugriza, serum je jedini lijek, ali i s njim treba pažljivo postupati. „Ljudi u prosjeku imaju dva do tri sata da prime serum, a vrijeme je kraće za djecu, starije i alergične osobe“, istakao je profesor Šukalo.

Naglašava da se zmije uglavnom ne zadržavaju na pokošenim i uređenim površinama, već u zapuštenim dvorištima gdje mogu naći sklonište i hranu, poput glodara. Građanima savjetuje oprez – da paze gdje hodaju, sjede i da ne pokušavaju sami uklanjati zmiju.

„Ako je u pitanju poskok, treba očistiti teren jer neće ostati na uređenim mjestima“, zaključuje Šukalo.