Skoro dva mjeseca Hercegovina je živjela pod prijetnjom da bi mogla ostati odsječena od ostatka Republike Srpske – sve zbog klizišta koje je prijetilo da odnese putnu dionicu između tunela Čemerno i Surdup. Tek prošle sedmice, nakon višenedjeljnog ignorisanja upozorenja i sve većeg nezadovoljstva vozača, počela je sanacija, i to bez jasno definisanog roka za završetak radova.
Na terenu, situacija i dalje izaziva ogorčenost učesnika u saobraćaju. Umjesto semafora i jasne signalizacije, saobraćaj regulišu radnici signalima rukom – rješenje koje, prema ocjeni vozača, ni izbliza ne zadovoljava standarde bezbjednosti u saobraćaju, posebno na klizištem ugroženoj dionici.
Na pitanje o neadekvatno obezbijeđenom gradilištu i slaboj saobraćajnoj signalizaciji, iz preduzeća „Hercegovina putevi“, koje izvodi radove, za portal Trebinje Danas oglasio se Blagoje Milošević, rukovodilac radova:
"Saobraćajna signalizacija je postavljena u skladu sa propisima. Pored nje, prisutni su i putari koji zaustavljaju saobraćaj u toku izvođenja radova, na bezbjednoj udaljenosti od samih radova. Saobraćaj se povremeno obustavlja tokom utovara materijala, kako ne bi došlo do odrona na put. Te obustave traju 20–30 minuta", ističe Milošević.
U praksi to, međutim, znači dugotrajna čekanja bez prethodne najave, što izaziva frustracije i nervozu među vozačima, posebno onima koji svakodnevno koriste ovu saobraćajnicu. Vozači ističu da su potpuno neinformisani o planiranim obustavama saobraćaja, jer te informacije ne mogu pronaći ni u medijima ni na zvaničnom sajtu Auto-moto saveza Republike Srpske.
„Putujem ovuda svaki drugi dan. Niko ne zna kad ćemo naići na čekanje, niko ne daje informacije. Nema semafora, stoji radnik i maše da možemo proći. U drugim državama je ovo nezamislivo“ – kaže za naš portal Goran vozač iz Gacka.
Dodatno ih zabrinjava što niko od nadležnih još ne može reći kada će sve biti gotovo.
"Usljed velike zavisnosti radova od vremenskih prilika, ne možemo dati tačan rok završetka. Ako vremenske prilike dozvole, nadamo se da će radovi biti gotovi do početka glavne turističke sezone", dodaje Milošević.
Iako od preduzeća "Hercegovina putevi" nismo dobili konkretan odgovor, u razgovoru sa građevinskim inženjerima saznali smo da, prema Zakonu o javnim putevima Republike Srpske, svi radovi na saobraćajnicama moraju biti planski organizovani, sa jasno utvrđenim rokovima – odnosno tačno određenim datumom početka i planiranim završetkom radova.
Takođe, prema važećim propisima i standardima bezbjednosti u saobraćaju, na gradilištu moraju biti postavljene zaštitne barijere koje štite učesnike u saobraćaju, naročito na kritičnim dionicama kao što je sanacija klizišta. Njihov izostanak predstavlja značajan propust u organizaciji radova i može ugroziti sigurnost vozača i pješaka.
Na pitanje da li se radi o privremenim ili trajnim radovima, iz „Hercegovina puteva“ nije stigao jasan odgovor. „Složen geološki sastav tla na ovom području ne ostavlja puno mogućnosti da bi se donosile tvrdnje o karakteru radova“, odgovorili su nam.
Slično je i sa cijenom – okvirna vrijednost radova nije poznata, već će, kako kažu, biti utvrđena tek po završetku, na osnovu količina otkopa i pozicija iz ugovora o redovnom održavanju.
Dok se pozivaju na složen geološki sastav tla i vremenske uslove, jedno je sigurno – bezbjednost vozača bi morala biti apsolutni prioritet. Trenutno stanje na terenu pokazuje da to, nažalost, još uvijek nije slučaj.
Građani Republike Srpske, a posebno stanovnici istočne Hercegovine koji svakodnevno koriste ovu saobraćajnicu, imaju puno pravo da znaju kada se radovi izvode, da li se izvode privremeni ili trajni radovi, te kolika je njihova okvirna vrijednost, i prije svega – da budu adekvatno zaštićeni dok se ti radovi izvode. Sve manje od toga znači ugrožavanje njihove sigurnosti i ignorisanje osnovnog prava na transparentnost i odgovornost institucija.
Napišite svoj komentar!