U JU Dom penzionera Trebinje danas je, na Svjetski dan pčela, potpisan sporazum o saradnji i razumijevanju između ove ustanove i Udruženja pčelara Leotar, a tim povodom ispred Doma je postavljeno vještačko stanište za pčele „samice“ te su posađene medonosne biljke.
Rajko Ćapin, direktor trebinjskog Doma penzionera, kaže da je cilj ove saradnje da se obogati ponuda Doma, a time i svakodnevni život i boravak korisnika u ovoj ustanovi.
„Pored sadnje medonosnih biljaka i postavljanja vještačkog staništa za pčele ‘samice’, imaćemo i jedno edukativno predavanje koje će biti od velike koristi našim korisnicima, kako bi potvrdili i proširili svoja znanja iz oblasti pčelarstva, a u skladu sa mogućnostima, i da se aktivno uključe u bavljenje ovim korisnim i plemenitim poslom. Samim tim, dobijamo i jednu potpuno novu dimenziju našeg prostora i cjelokupnog okruženja. Naši korisnici pokazuju veliko interesovanje i očekujem da će biti kreativni i aktivni učesnici u ovoj cijeloj aktivnosti“, rekao je Ćapin.
Ilija Šukić, član Glavnog odbora Udruženja pčelara „Leotar“ istakao je da je ovaj vid aktivnosti bitan za oplemenjivanje života osoba zrelije dobi, ali i izuzetno koristan za cjelokupan ekosistem.
“Solitarne pčele, za koje smo danas postavili vještačko stanište, su divlje pčele, nisu medonosne, ali su veliki oprašivači i smatra se da oprašuju 90 posto biljnih vrsta, oko 250 hiljada vrsta biljaka i tako doprinose povećanju biljnih vrsta te održavanju ekosistema. Smatra se da bi bez tih vrsta jednostavno nestalo biljnog svijeta, a danas su zbog pretjerane upotrebe pesticida i herbicida, između ostalog, veoma ugrožene. Medonosne pčele koje čovjek koristi, sa kojima na neki način upravlja i štiti ih, su sasvim nešto drugo”, naveo je Šukić.
Žarko Kučinar, jedan od korisnika Doma penzionera, koji ističe da je imao udjela i u stvaranju zadruge „Žalfija“, kaže da ga veoma raduje saradnja sa udruženjem te da je značaj pčela nemjerljiv.
„I sam sam se u gimnazijskim danima bavio pčelarstvom. Tada je skoro svako domaćinstvo imalo po 20-30 nekih pčela - takozvane dubovine i nazoblatke, danas je to savremeno. Ali istina je da nestankom pčela nestaje i čovjek. A pravi pčelari i ljudi koji se time bave, imaju jedno od najljepših zanimanja. To je i korisno, ali je i čisto, ekološki“, rekao je Kučinar.
U dvorištu Doma penzionera danas je zasađen i indijski jorgovan, koji će zajedno sa solitarnim pčelama i medonosnim biljkama koje je Udruženje pčelara „Leotar“ već prethodno doniralo, dodatno oplemeniti prostor u kome borave naši najstariji sugrađani, ali i naš ekosistem.
Napišite svoj komentar!