Projekat Škole sporta, jedinstven u Bosni i Hercegovini i regionu, već devet godina uspješno funkcioniše u Trebinju i za to vrijeme kroz njega je prošlo više od 1000 djece. Riječ je o besplatnom programu koji je osmišljen da podstakne najmlađe da se od ranog uzrasta bave fizičkom aktivnošću i razvijaju zdrave navike.
O rezultatima, ciljevima i značaju ovog projekta razgovarali smo sa Veliborom Brnjošem, sekretarom Sportskog društva „Leotar“, pod čijim okriljem Škola sporta funkcioniše od 2017. godine.
„Osnovni motiv za pokretanje Škole sporta bilo je zdravstveno stanje djece i njihovo nedovoljno bavljenje fizičkom aktivnošću. Danas s ponosom možemo reći da je kroz školu prošlo preko hiljadu djece, a trenutno imamo 290 mališana u programu“, kaže Brnjoš.
Škola je namijenjena djeci uzrasta do 10 godina, a program je osmišljen tako da odgovara potrebama mlađeg školskog uzrasta. Fokus je na osnovama kretanja, razvoju fine motorike, korektivnoj gimnastici, kao i upoznavanju sa različitim sportovima – od atletike i plivanja do fudbala, košarke, rukometa i odbojke.
„Poseban akcenat stavili smo na obuku neplivača – jednom sedmično imamo termin na bazenu, gdje oko 30 djece pohađa plivačke časove, a u prosjeku ih 15 do 20 redovno dolazi na trening“, objašnjava Brnjoš.
Brnjoš za naš portal objašnjava da od samog početka, u rad Škole sporta uključeni su isključivo profesori fizičkog vaspitanja. „U prvoj godini smo pozvali sve profesore sa evidencije Biroa za zapošljavanje, njih 17-18 se odazvalo. Do sada je kroz projekat prošlo 13 profesora, koji su uz angažman u školi sporta sticali potrebno iskustvo i znanje da bi mogli položiti stručni ispit i raditi u školama. Time je Škola sporta dala doprinos i njihovom profesionalnom razvoju“, ističe Brnjoš.
Jedna od ključnih prekretnica bila je uključivanje i predškolaca u program – vaspitačice ih jednom sedmično dovode na časove u trajanju od 45 minuta, gdje se djeca kroz igru i vježbe upoznaju sa osnovama sporta.
Rezultati mališana koji su prošli kroz Školu sporta su vidljivi i na sportskim terenima. Na nedavnom republičkom školskom prvenstvu u odbojci, ekipa Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Trebinja osvojila je prvo mjesto, a čak polovina ekipe činile su bivše polaznice Škole sporta. Među njima i Ana Đurica, proglašena za najbolju igračicu turnira. Pored odbojke, Škola sporta je iznjedrila i brojne talentovane dječake koji se danas uspješno bave rukometom.
„Prema našim podacima, čak 60% djece koja su prošla kroz Školu sporta nastavila su da se bave nekim sportom. To je ogroman uspjeh i pokazatelj da smo na pravom putu“, kaže Brnjoš.
Škola sporta je dio Sportskog društva „Leotar“, a ono što ovaj projekat čini posebnim jeste činjenica da je potpuno besplatan za sve polaznike – zahvaljujući podršci Grada Trebinja, energetskog sektora i brojnih sponzora.
„U okruženju ovakvi programi postoje, ali su komercijalni – cijene idu i do 60 KM mjesečno. Mi smo zahvaljujući podršci zajednice uspjeli da omogućimo besplatan i kvalitetan program za svu djecu. Ovo je jedna zdrava, pozitivna priča koja traje već devet godina“, zaključuje Brnjoš.
Ovaj jedinstveni trebinjski model pokazao je da uz dobru organizaciju, stručan kadar i podršku lokalne zajednice, fizička aktivnost može biti dostupna svakom djetetu. Škola sporta je primjer koji bi, bez sumnje, trebalo slijediti i druge sredine širom Republike Srpske i BiH.
Napišite svoj komentar!