hotel-igalo.jpg

Hotel Igalo danas je prodat za 11, 3 miliona eura Bratislavu Pidžuli, vlasniku firme Herc gradnja, na drugoj licitaciji održanoj u kancelariji javne izvršiteljke Jasminke Bajović. Početna cijena bila je 18, 8 miliona eura, ali je na drugoj prodaji cijena oborena za sedam miliona, što je, kako se čulo nakon prodaje, nedovoljan iznos da svi povjeriocici budu isplaćeni.

Jemstvo za učešće su uplatila dva ponuđača.

Pidžula je za RTHN kazao da će novac za kupovinu hotela uplatiti za 15 dana u cjelosti kako je predviđeno zakonom.

Pidžula je za RTHN kazao da će novac za kupovinu hotela uplatiti za 15 dana u cjelosti kako je predviđeno zakonom.

Bratislav Pidžula

-Poslije toga, u brzom roku ćemo pokrenuti investiciju, zavisno od opštinske i državne administracije jer je riječ o velikom projektu. Koliko administracija bude brzo radila i mi ćemo pratititi tu dinamiku. Nadam se da bi za godinu pokrenuli investiciju, kazao je Pidžula.

Advokat Vukašin Šimrak, pravni zastupnik porodice Acović, na osnovu čije je pravosnažne presude pokrenuta izvršna prodaja, objašnjava da Acovići nisu jedini povjerioci već su među njima država, opština i bivši i sadašnji radnici.

Vukašin Šimrak

-Napokon poslije svega što je javnosti poznato na drugoj prodaji hotel je prodat radi namirenja tih potraživanja za 11. 325.000 eura. Mislimo da je cijena hotela između 11 i 12 miliona i da se ne može više prodati jer je ona prvobitna cijena očigledno bila nategnuta kako bi se pokušalo prodaja za što veći iznos, kazao je Šimrak.

Navodi da su ukupna potraživanja oko 16 miliona eura te da u ta potraživanja ulazi i 4, 7 miliona koje potražuje CKB koja ima hipoteku na motelu Dubrava i jednom restoranu, Šimrak kaže da je očigledno da se neće moći namiriti svi povjerioci.

– Ona velika potraživanja i radnici biće namirena ali će o tome odluku donijeti javni izvršitelj kada bude uplaćena cjelokupna kupoprodajna cijena. Izvršitelj će donijeti odluku o redosledu namirenja, kako je upisano koje pravo u katastru nepokretnosti, rekao je Šimrak.

Ističe da treba priznati da je to realna cijena i da će ponuđač imati još troška jer će cijeli objekat morati da sruši.

Član Odbora direktora Vektra Boke Danilo Matijašević kaže da nije prvi put da je opomenuo Odbor direktora i Radojicu Grbu da treba otkupiti potraživanja.

Danilo Matijašević

– Bio sam sve završio da se umanji dug za 240 000 eura. Nisu htjeli da potpišu to poravnanje kod notara. Sad se ovo dešava da se radnici ne naplaćuju. Totalna jedna nebriga za ove radnike. Počeli su da prodaju imovinu ovdje i da sebi dižu plate na 2 400 ili 3 000 eura, a Ranko Grba ima 4 200 eura. To je 150 000 eura godišnje, naveo je Matijašević.

On objašnjava da su trebali da od povjerilaca dobiju diskonte, da se manje naplate povjerioci, da bi bili sigurni da bi se ovi radnici naplatili, danas.

-To sam pričao i smijenili su direktora Vektra Boke Slobodana Đokića, bez ikakvog osnova. Vidjećemo zašto su ga smijenili. Vjerovatno ću izaći iz Odbora direktora, neću da budem više tamo i pričaćemo o svemu. Tvrdim da do današnjeg dana nisu daali obezbjeđenje za milion eura, koje sam uplatio na riječ, lično Radojice Grbe, tvrdi Matijašević.

Advokat Ljubiša Matković navodi da su imali prigovor na prvobitnu cijenu, koja po zakonu nije mogla biti prihvaćena.

Ljubiša Matković

– Po ovom zakonu postoji mogućnost da ta cijena na drugom ročištu bude do 50% manja, ali tu piše „može“, a ne „mora“. Zbog čega je razlika između „može“ i „mora“, ako u ovom slučaju ponuđena cijena ne doseže iznose ukupnih potraživanja – kazao je Matković.

Matković smatra da će postignutom cijenom neko u isplatnom redu izgubiti.

– Kupac dobija nekretninu za par miliona jeftinije, a povjerioci ne dobijaju svoja potraživanja ili dobijaju 50 ili 60 procenata u najboljem slučaju, tako da ta odredba u zakonu koja kaže da može da se smanji za 50%, ali u konkretnom slučaju ne može, zbog toga što tih 50% ne dosežu ukupna potraživanja koja su sigurno oko 18 miliona – pojasnio je on.

Jedan od radnika Vektra Boke i nekadašnji sindikalni vođa Vojin Miljanić ističe da je šokiran današnjom prodajom, odnosno postignutom cijenom iz više razloga.

Vojin Miljanić

– Jedan od razloga je što smo imali garanciju da će radnici da se naplate u potpunosti, a sada kada čujem da izvršni direktor nije htio ni da potpiše, odnosno umanji dug prema Meso prometu za 340 hiljada eura da bi smo se mi naplatili, šta pametno da kažem!? Idemo dalje, podnijećemo sigurno krivične prijave protiv svih, da vidimo koja su naša prava i šta dalje. Razočaran sam kao čovjek i kao radnik Vektra Boke – istakao je on.

Podsjećamo, porodica Acović potražuje oko 4, 4 miliona eura, porodica Šabović malo manje od dva miliona, dugovi na ime poreza i doprinosa radnika su oko četiri miliona, dok Opština Herceg Novi potražuje oko dva miliona. Među povjeriocima su i sadašnji radnici kojima se duguju zarade za oko tri godine a jedan broj povjerilaca je sa manjim potraživanjima.