gatacki-kajmak (1).jpg

Bosna i Hercegovina trenutno broji 21 prehrambeni proizvod sa zaštićenom oznakom porijekla, geografskog porijekla ili kao garantovano tradicionalni specijalitet. Na ovoj prestižnoj listi nalaze se neki od najprepoznatljivijih proizvoda – ćevapi, sirevi, med, kupus, maslinovo ulje, tjestenina, kajmak, krompir.

Ovi proizvodi nisu samo bogatstvo ukusa, već i neizbrisiv pečat kulturnog identiteta naroda i regija iz kojih potiču.

Hercegovina se može pohvaliti sa dva brendirana proizvoda

Među njima, posebno se ističu, nevesinjski krompir i gatački kajmak, proizvodi iz Hercegovine – regije čiji ukusi i tradicija osvajaju i domaće i strane posjetioce.

Nevesinjski krompir prvi je brendirani proizvod u Srpskoj. Nevesinjski povrtari godinama uzgajaju krompir izuzetnog kvaliteta, a njegova prepoznatljivost omogućila je brendiranje, koje će im otvoriti vrata novih tržišta i bolju zaradu.

nevesinjski-krompir.jpg

Gatački kajmak nedavno je dobio oznaku porijekla, najviši nivo zaštite u okviru sistema kvaliteta hrane. Ovo je prvi zaštićeni proizvod iz Gacka, a njegovo brendiranje nosi duboko ukorijenjenu tradiciju i vrijednosti koje su prenošene generacijama.

Gatački kajmak iz mješine tradicionalno je pripreman bez aditiva i u mješini, ovaj specijalitet iz Gacka je dobio zasluženu zaštitu porijekla, a na brendiranju proizvoda neumorno su radile članice Udruženja proizvođača gatačkog kajmaka već tri godine.

gatacki-kajmak1.jpg

Razgovarali smo sa jednom od članica ovog udruženja - Radom Mastilović koja za portal Trebinje Danas objašnjava koliko je trajao proces brendiranja i šta za nju znači ovo priznanje.

"Gatački kajmak nije samo hrana, to je dio našeg identiteta. Pravim ga godinama, prema receptima koje su mi prenijele majka i baba. Ova oznaka nam daje snagu da nastavimo dalje i naš proizvod predstavimo širem tržištu", kaže za naš portal Rada, proizvođač iz Gacka.

udruzenje-gacko-kajmak.jpg

Gastro-turizam kao ključ razvoja

U ovom pravcu ide i razvoj gastro-turizma, kojem sve više turista pridaje pažnju. Marko Radić rukovodilac sektora za promociju u Turističkoj organizaciji Republike za portal Trebinje Danas ističe da gastronomija u BiH nije samo hrana i piće – to je kulturni ritual i način života.

"Naši specijaliteti su živa priča o narodu koji voli da uživa u svakom zalogaju. Posebna vrijednost leži u raznolikosti – ista jela u različitim krajevima imaju svoj jedinstveni ukus i priču. To su autentična iskustva koja turiste osvajaju. Kada uz lokalnu rakiju ili sir čuju priču o porijeklu proizvoda, osjete duh mjesta i dobrodošlicu kao članovi porodice", objašnjava Radić.

marko-radic (1).jpg

Zaštićene oznake, kako dodaje, nisu samo stvar prestiža – one su ključni korak u očuvanju domaće proizvodnje, afirmaciji lokalnih zajednica i pružanju garancije kvaliteta potrošačima. Takođe, predstavljaju snažan alat za razvoj turizma i brendiranje Bosne i Hercegovine kao gastronomske destinacije.

Zajedništvo u promociji domaćih proizvoda

Ključ za uspjeh je udruživanje, podrška malim proizvođačima i kreiranje priča koje stoje iza proizvoda. Jer, kada neko otvori teglu meda ili popije gutljaj rakije, treba da osjeti i duh kraja iz kojeg to dolazi. A mi tu priču – toplu, iskrenu i ukusnu – već imamo. Samo je trebamo ispričati svijetu.