narodna-biblioteka.jpg

Narodna biblioteka u Trebinju je prošle godine knjižnio fond obogatila sa više od 2.000 aktuelnih naslova, organizovala je više od 130 događaja, a kulturne manifestacvije bile su među najposjećenijima u gradu, rekla je Srni direktor ove ustanove Milosava Supić Vuković.
Vukovićeva je istakla da knjiga u Trebinju živi i da posebno starije populacije čitaju.

Ona je dodala da nastoje da knjigu što više približe osnovcima, zbog čega su često domaćini mnogim školama koje organizovano dolaze u biblioteke gdje zajedno sa bibliotekarima čitaju i razgovaraju, a one udaljenije škole posjećuju bibliotekari.

"Da knjiga mora da bude dostupna svima pokazujemo i na taj način što naši bibliotekari starijim sugrađanima, koji iz zdravstvenih razloga ne mogu doći do biblioteke, nose željene knjige na kućnu adresu", rekla je Vukovićeva.

Ona je naglasila da upravo iz razloga dostupnosti knjiga biblioteka godišnje članarine nije mijenjala više od 20 godina.

Vukovićevaje napomenula da su u trebinjskoj biblioteci stvoreni svi uslovi za učenje i interakciju među ljudima, da omogućavaju pristup stručnoj literaturi, radovima i knjigama koje pomažu u učenju i istraživanju, te da su uspješno završene edukativne radionice za djecu.

"Naši sugrađani u biblioteci mogu da koriste računare, skener, štampač, čitaonicu", kaže Vukovićeva i dodaje da se osim studenata, svakodnevno u biblioteci okupljaju i osnovci koji uče u grupama, a da starija populacija uz kafu i čaj može da pročita dnevnu štampu.

Podsjetila je da u okviru biblioteke gdje se nalazi Legat Jovana Dučića, djeluje i Američki kutak u kome se organizuju besplatne radionice za sve uzraste, a vezane su za oblast fizike, informatičkog opismenjavanja, novinarstva, jezika i komunikacije, te drugih različitih edukacija.

Prema njenim riječima, da su kursevi stranih jezika popularni, a najrasprostranjenjiji je engleski koji zahvaljući profesorima, njihovom znanju i predanom radu iz godine u godinu privlači sve više zainteresovanih.

"Posebno nam je drago što imamo sve veći broj djece sa kojima se radi školski program", istakla je Vukovićeva i dodala da je u ovoj ustanovi otvoren i Kineski kulturni centar i da se mogu učiti i drugi strani jezici - kineski, italijanski.

U biblioteci kažu da je mnogo aktivnosti i da ih je teško sve nabrojati, te napominju da su uradili reviziju knjižnog fonda.

Trenutno rade digitalizaciju stare i rijetke knjige, unos u COBISS sistem knjige iz biblioteke umirovljenog episkopa Atanasija, na izdavaštvu, jer sve više pisaca iz Hercegovine, Republike Srpske, inostranstva želi da im Narodna biblioteka Trebinje bude izdavač.

"I ove godine kao i prethodne planiramo organizaciju kvalitetnih književnih večeri, promociju knjiga, izložbe slika i sigurni smo da ćemo zadržati ulogu ključnog faktora u obrazovanju i kulturnom životu zajednice", zaključila je Vukovićeva.