radionica-dom-mladih (1).jpg

Vršnjačko nasilje događa na svakom koraku i da ga je mnogo više nego što građani misle da ga ima, upozoravaju stručnjaci. Ovaj problem prepoznao je i Dom mladih Trebinje, koji je u proteklom periodu organizovao dvije edukativne radionice posvećene upravo ovoj temi. Radionice su okupile učenike srednjih škola sa ciljem podizanja svijesti o ovom društvenom problemu. Kroz predavanja i diskusije, učenici srednje škole su imali priliku da se upoznaju sa oblicima vršnjačkog nasilja, njegovim posljedicama i načinima prijavljivanja.

Na prvom predavanju, kojem su prisustvovali učenici Centra srednjih škola i Tehničke škole Trebinje, predavači su bili Tatjana Ateljević, pedagog iz Centra za socijalni rad, te policijski službenici Velimir Raković i Aleksandar Vuković. Oni su govorili o vrstama nasilja, karakteristikama nasilnika i žrtava, te pravnim posljedicama za maloljetnike. Duhovnu dimenziju teme prenio je sveštenik Aleksandar Šmanja, naglašavajući važnost međusobnog poštovanja kroz poruku Fondacije "Sveti Vukašin" - "Budimo ljudi!".

Druga radionica, okupila je učenike JU Gimnazije "Jovan Dučić", a edukaciju su vodili isti stručnjaci, uz stručnog saradnika JU Dom mladih, Svetlanu Drobnjak. Fokus diskusije bio je na prepoznavanju i prijavljivanju nasilja, kao i zajedničkoj odgovornosti društva u stvaranju sigurnog okruženja za mlade.

Prisutni učenici su govorili o tome šta za njih predstavlja vršnjačko nasilje, da li su bili u prilici da vide nasilje i kako su reagovali u takvim situacijama.

Damjan Berak, učenik prvog razreda Ekonomske škole, kaže da u svom okruženju nije bio svjedok vršnjačkog nasilja.

„Mislim da u Trebinju nije toliko zastupljeno vršnjačko nasilje, mada bih rekao da se povećava u posljednje vrijeme. U mom razredu nije bilo nasilja, a, koliko sam čuo, u školi jeste“, kaže Damjan.

S njim se slaže i njegova školska drugarica Una Gadža.

„Što se tiče vršnjačkog nasilja u našoj školi, isto je kao i u drugim. U našem razredu nismo to doživjeli, jer smo svi prijateljski nastrojeni jedni prema drugima. Naša generacija dosta zna o ovoj temi, jer je aktuelna, ali uvijek je dobro saznati nešto novo i ova radionica će nam sigurno dosta pomoći“, izjavila je Una.

Direktor Doma mladih, Zoran Jakšić, istakao je da su ove radionice samo početak aktivnosti koje imaju za cilj da se ozbiljnije uđe u problematiku mladih i da se kroz stručne diskusije i edukacije pronađu rješenja.

Ove radionice predstavljaju važan korak u podizanju svijesti o problemu vršnjačkog nasilja i stvaranju mehanizama za njegovo sprečavanje. Dom mladih najavljuje nastavak edukacija na razne teme koje se tiču mladih, a o narednim aktivnostima javnost će biti blagovremeno obaviještena.