muzej-hercegovine-trebinje.jpg

Muzej Hercegovine u Trebinju dobitnik je Ordena Karađorđeve zvezde trećeg stepena, koji mu je za naročite zasluge u oblasti kulture i muzejske umjetnosti dodijelio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Orden je na svečanosti u Palati Srbije, povodom Sretenja, primila direktor Muzeja Ivana Grujić.

Ovaj muzej je jedna od najstarrijih ustanova kulture u Hercegovini.

Isto priznanje dodijeljeno je predsjedniku Saveza Srba u Austriji i šefu Predstavništva Republike Srpske u Beču Mladenu Filipoviću za naročite zasluge u promovisanju srpske kulture u Austriji.

Savez Srba u Austriji okuplja Srbe i afirmiše srpski identitet u ovoj zemlji.

Za naročite zasluge za Srbiju i njene građane u oblastima javnih, privrednih, kulturnih, prosvjetnih, sportskih i humanitarnih djelatnosti, Sretenjski orden prvog stepena dobio je lingvista Sreto Tanasić koji je i dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske i predsjednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika.

Ovo priznanje dobili su i Subotička biskupija, matematičar akademik Miodrag Mateljević, te profesori Sima Avramović, bivši dekan Pravnog Fakulteta u Beogradu i ambasador Srbije pri Vatikanu, kao i Nebojša Arsić, rektor Univerziteta u Prištini sa sjedištem u Kosovskoj Mitrovici, Slavko Gordić, profesor emeritus Univerziteta u Novom Sadu, pisac, dugogodišnji glavni i odgovorni urednik Letopisa Matice srpske, te Dragan Životić za doprinos razvoju sportskog menadžmenta i nauke o sportu.

Ovaj orden dobili su i institucije Narodna banka Srbije, Matična biblioteka "Ljubomir Nenadović" Valjevo, Zadružni savez Srbije, Državna revizorska institucija, Javno preduzeće "Pošta Srbije", Opšta bolnica Pančevo, Odbojkaški savez Srbije, Osnovna škola "Sveti Sava" Pirot, Narodna biblioteka "Jovan Popović" Kikinda.

Za naročite zasluge u razvijanju međunarodnih odnosa između Srbije i drugih država, Orden srpske zastave prvog stepena dobili su šef diplomatije Azerbejdžana Džejhun Bajramov i šef delegacije Slobodarske partije Austrije u Evropskom parlamentu Harald Vilimski.

Orden srpske zastave drugog stepena dobio je Janis Trepeklis koji je predvodio proteste protiv NATO-a na Krfu za vrijeme bombardovanja Srbije 1999. godine.

Sretenjski orden drugog stepena dobili su manastir Novo Hopovo, manastir Sveta Petka – Izvor, Muzička škola "Stevan Hristić" iz Gnjilana, Privredno društvo "Prosvetni pregled", Institut za higijenu i tehnologiju mesa, Novinsko-izdavačka ustanova "Hlas ljudu" /glasilo Slovaka u Srbiji/, Narodni muzej Šumadije u Kragujevcu.

Sretenjski orden trećeg stepena dobili su Sretenjski manastir u Moskvi, duhovno utočište Srba u Rusiji, zatim Rudarski institut Beograd, Galerija savremene likovne umetnosti Niš, Opštinska biblioteka "Petar Petrović Njegoš" u Medveđi.

Orden Karađorđeve zvezde prvog stepena dobili su dramaturg i filmski kritičar profesor Nebojša Pajkić, sociolog kulture Zoran Avramović, posthumno scenarista i reditelj Milorad Milinković, posthumno privrednik i filantrop Miodrag Kostić za osnivanje zadužbine Palate nauke, te Vojnomedicinska akademija povodom 180 godina postojanja.

Orden Karađorđeve zvezde trećeg stepena dobili su i umjetnici Nadežda Blam i Oliver Njego.

Pojedincima i institucijama su uručene i Zlatne medalje za zasluge, među njima i Savezu krajiških udruženja, kao i ordeni zasluga za odbranu i bezbjednost i medalje za hrabrost pripadnicima MUP-a i Vojske Srbije.

Zlatna medalja za hrabrost "Miloš Obilić" dodijeljena je posthumno policajcu Nikoli Krsmanoviću kojeg je prošle godine ubio kod Loznice odbjegli Albanac sa Kosova i Metohije.

Ordeni su uručeni u prisustvu Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija, premijera Srbije u ostavci Miloša Vučevića, predsjedika parlamenata Srbije i Republike Srpske Ane Brnabić i Nenada Stevandića, kao i ministara u Vladi Srbije, te drugih zvaničika i predstavnika vjerskih zajednica, predstavnika Azerbejdžana, Sjeverne Makedonije i Srba iz regiona.

U ime svih odlikovanih zahvalio je profesor Sima Avramović.