Grafiti i murali poseban su vid ulične umjetnosti i dio urbane kulture.
Posljednjih godina u našim gradovima navijački grafiti sve su prisutniji, kao način na koji navijačke grupe šalju određene poruke ili daju podršku klubovima. Međutim, kada se u tome prevrši mjera, onda se sve pretvara u problem.
Oni mijenjaju izgled javnih površina, naselja, gradova, postali su sveprisutni. Neki nose jednostavne navijačke slogane, neki su grafički zahtjevniji, na pojedinima su neosporne sportske veličine, ali su brojniji oni na kojima se oslikanim portretom ili natpisom odaje pošta mladićima koji su izgubili život upravo u navijačkim sukobima.
Ne ulazeći u suštinu poruke koju nose, osim onih lijepo oslikanih i estetski prihvatljivih, mnogo je navijačkih poruka tamo gdje im nije mjesto, gdje samo kvare izgled objekta i nanose štetu, svakome, pa i klubu u čije su ime navodno ispisani. Mladići sa sprejom u ruci često ne znaju ni sastav tima čije ime ispisuju, ali tražeći identifikaciju i nekakvu pripadnost uporno šaraju.
Član Skupštine FK Crvena zvezda Branislav Rupar kaže da se ljubav prema klubu pokazuje odlaskom na utakmice i pravim navijanjem, a ne švrljanjem po zidovima.
U svakom slučaju, za one zahtjevnije likovne poduhvate potrebna je saglasnost nadležnog gradskog odjeljenja. Tamo bi posebno formirana komisija, po prijemu zahtjeva, trebalo da ocijeni izgled i poruku koju neki mural nosi.
Marko Rikalo, načelnik Odjeljenja za urbanizam i prostorno uređenje Trebinja, kaže da navijačke grupe ne podnose takve zahtjeve.
Rupar kaže da kada je riječ o izgledu grafita treba razlikovati one koje imaju određenu umjetničku notu od "običnih žvrljotina".
Još od antičkih gladijatiorskih arena, pa do današnjih fudbalskih stadiona, ljudi na različite načine pokazuju svoju naklonost prema takmičarima i klubovima. Huliganstvo i nasilje ekstremni su oblici ispoljavanja navijačkih emocija. Znatno niže na toj skali je oslikavanje navijačkih grafita i murala na javnim površinama. Oni su, sviđalo se to svima ili ne, postali dio urbane navijačke subkulture, i sve je dobro dok stisnute pesnice ostaju samo naslikane na zidu.
Izvor:RTRS
Napišite svoj komentar!