Na pravoslavnom groblju Bjelušine u Mostaru, povodom 101. godišnjice smrti Alekse Šantića, služen je pomen ovom velikom srpskom pjesniku. Pomen je organizovan od strane Srpske pravoslavne crkvene opštine Mostar, SPKD “Prosvjeta”, Gradske organizacije Mostar, i Srpskog pjevačkog društva “Gusle”.
Sanja Bjelica Šagovnović, predsjednica SPKD “Prosvjeta” Mostar, istakla je da je Šantić ne samo najveći pjesnik Mostara, već i kosmopolita, rodoljub i ključna ličnost u kulturnom životu grada. Podsjetila je na to da su kulturna društva i dalje posvećena očuvanju Šantićeve ostavštine, uključujući manifestacije poput Šantićevih večeri poezije i izdavanje njegovih sabranih djela.
Starješina mostarske Sabornice Duško Kojić naglasio je da je Šantić simbol Mostara i da se njegovo ime i danas prepoznaje širom svijeta, a posjetioci grada često traže mjesto njegova posljednjeg počivališta.
Zlatko Serdarević, mostarski novinar, pjevač i zaljubljenik u Šantićevu poeziju, izrazio je divljenje prema pjesniku koji je, kako kaže, oličenje hercegovačke duše.
Aleksa Šantić, rođen 1868. godine u Mostaru, bio je jedan od najvažnijih srpskih pjesnika. Iako je u mladosti bio pod uticajem drugih velikih srpskih pjesnika, izgradio je vlastiti stil, bogat ljubavnom, rodoljubivom i socijalnom tematikom. Njegova najpoznatija djela uključuju pjesme “Emina”, “Ostajte ovdje” i “Veče na školju”.
Šantić je umro 1924. godine od tuberkuloze, a Mostar i dalje čuva uspomenu na njega kroz spomenike i kulturne manifestacije. U prošloj godini, Mostaru je vraćena Ulica Alekse Šantića, a pjesnikovo ime nosi i jedna škola u Vojvodini, dok u Mostaru postoji i Šantićev park sa njegovim spomenikom.
Napišite svoj komentar!