masakr-srbija.jpg

Viši sud u Beogradu donio je presudu u parničnom postupku koji je pokrenula nastavnica istorije Tatjana Stevanović, a koja je ranjena u masakru u Ribnikaru, protiv tuženih Miljane Kecmanović i Vladimira Kecmanovića radi naknade nematerijalne štete.

Nakon zaključenja rasprave, Viši sud u Beogradu donio je danas presudu kojom su, između ostalog:

Obavezani tuženi Miljana Kecmanović i Vladimir Kecmanović da tužilji Tatjani Stevanović solidarno na ime naknade nematerijalne štete isplate ukupan iznos od 6.900.000 dinara, i to na ime naknade štete za fizičke bolove, strah, duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti i zbog naruženosti, a sve sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana presuđenja.

Obavezani tuženi da tužilji solidarno naknade troškove postupka sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana nastupanja uslova za izvršenje.

U obrazloženju presude, između ostalog se navodi da, iako je u trenutku preduzimanja štetnih radnji mal. K.K. bio pod neposrednim nadzorom OOŠ "Vladislav Ribnikar", sud smatra da su tuženi Vladimir Kecmanović i Miljana Kecmanović odgovorni za štetu koju je njihovo maloljetno dijete prouzrokovalo tužilji, budući da je šteta nastala uslijed njegovog lošeg vaspitanja, odnosno propusta u vaspitanju i rđavih primjera koje su mu tuženi kao roditelji dali, pri čemu se šteta inače može upisati u krivicu tuženih, zbog čega su bez uticaja navodi tuženih da im od strane nastavnog i drugog stručnog osoblja u školi nije ukazivano na potrebu intervencije u pogledu ponašanja.

Naime, sud nalazi da bi u situaciji u kojoj se roditelj opredijelio da maloljetno dijete dobije znanje rukovanja i korišćenja oružja, te da odlascima u streljanu dijete stekne zainteresovanost većih razmjera za ovaj sport ili hobi, a sve u periodu kada se još uvijek psihofizički razvija, roditelj morao sa većim stepenom pažnje da se odnosi prema oružju i municiji koje čuva u kući, odnosno da adekvatno obezbijedi oružje i municiju.

S tim u vezi, sud je stanovišta da su bez uticaja navodi tuženih da je šteta nastala bez njihove krivice, da maloljetnik K.K. nije sposoban za rasuđivanje, kao i da njegovo stanje i postupanje roditelji nisu bili u mogućnosti da predvide i spriječe, imajući u vidu da je tokom postupka utvrđeno da je maloljetnik K.K. u trenutku preduzimanja radnje dana 3. maja 2023. godine mogao da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima, saopštio je Viši sud.

Protiv ove presude dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu u roku od 15 dana od dana prijema iste.