Trebinje iz godine u godinu bilježi porast broja turista, ali i dalje ostaje otvoreno pitanje ima li naš grad svoj prepoznatljiv suvenir?
Na ulicama starog grada mogu se vidjeti štandovi i radnje sa raznovrsnim rukotvorinama, magnetima, sapunima, bocama vina i lavande, ali turisti koji su pričali za naš portal žele ponijeti kući autentičnu uspomenu često ne nalaze ono što traže.
„Najviše se kupuju magneti, lavanda i slično ali mnogo ljudi pita da li imamo nešto što postoji samo ovdje – neku figuricu Leotara, minijaturni spomenik Jovana Dučića, kamene ukrase ili nešto sa starim hercegovačkim motivima. Nemamo ih“, kaže nam jedna prodavačica iz Starog grada.
Autentičnost kao uspomena
Turisti koje smo zatekli u Trebinju potvrdili su da im lokalni suveniri često djeluju univerzalno. Bračni par iz Srbije rekao nam je da su kupili trebinjsko vino i med, jer im je to djelovalo kao najautentičniji izbor.
„Magneti su slični kao i u drugim gradovima. Vino i med su ipak lokalni proizvodi, i to smo uzeli za poklone. Ali voljeli bismo da postoji još nešto možda nešto vezano za seriju Ranjeni oro, za Dučića, platane, nešto baš autentično za Trebinje“, navode oni.
Trebinje ima brojne simbole koji bi mogli poslužiti kao osnova za jedinstvenu suvenirsko-umjetničku liniju planina Leotar, stihovi i lik Jovana Dučića, hercegovački kamen, stari ćilimi, motivi sa trebinjskih česama, platani, kao i specifičan duh arhitekture i kulture juga.
Upravo u tim elementima mnogi vide prostor za uključivanje lokalnih umjetnika, zanatlija i proizvođača. Pojedinci već nude kreativne ideje.
„Grad Trebinje, kao i većina turističkih mjesta, preplavljen je uvezenim suvenirima iz Kine – mašinski stvorenim i obrađenim. To je po meni potpuno neautentično i kič. Bilo bi dobro da se pruži prilika kreativcima, koji se bave isključivo ručnim radom, da postanu vidljiviji u našem gradu i šire. Kako su to riješili drugi gradovi“, izjavila je ranije za naš portal Maja Skočajić, umjetnica koja ručno izrađuje lutke u narodnim nošnjama.
Vrijeme za trebinjski potpis
Trebinje ima šansu da svoj identitet još snažnije predstavi kroz originalnu suvenirski ponudu – bilo da je riječ o vizuelnom, gastronomskom ili zanatskom obliku. Time bi se obogatila ponuda za posjetioce, ali i otvorio prostor za razvoj lokalne kreativne i preduzetničke scene.
Suvenir nije samo uspomena, on je i sredstvo promocije grada i emocija koja putuje dalje. A upravo to Trebinje ima da ponudi samo treba da ga upakuje u svoju priču.
Napišite svoj komentar!