Kao i prethodnih godina, i ovog maja pedesetoro učenika iz Srbije uputiće se na petodnevno studijsko putovanje kroz Republiku Srpsku i Crnu Goru, u okviru programa upoznavanja mladih s mjestima od ključne važnosti za tradiciju i istoriju srpskog naroda.
Na put kreću u četvrtak, 22. maja, učenici osnovnih škola „Branko Radičević“ sa Novog Beograda, „Jovan Popović“ iz Beograda i „Nadežda Petrović“ iz Velike Plane, u pratnji svojih nastavnika. Njihov odlazak podržaće i načelnik Podunavskog upravnog okruga, Rodoljub Stanimirović, koji će im tom prilikom poželeti srećan put.
Centralno mjesto putovanja zauzima upravo Republika Srpska, u kojoj će učenici provesti tri dana — dva u Trebinju i jedan u Bileći. Tokom boravka u Trebinju, predviđene su posjete najvažnijim kulturno-duhovnim znamenitostima ovog kraja, među kojima su manastiri Tvrdoš i Duži, kao i crkva Hercegovačka Gračanica, smještena na brdu Crkvina, s kojeg se pruža pogled na čitavo Trebinje. Neizostavna je i posjeta rodnoj kući Svetog Vasilija Ostroškog, jednog od najštovanijih svetitelja Srpske pravoslavne crkve, rođenog upravo u Hercegovini.
— Posebno mjesto u programu zauzima obilazak Korićke jame, kao simbola stradanja srpskog naroda. To je važan momenat da djeca na terenu osjete težinu istorije i razumiju kroz šta je njihov narod prolazio — kaže Dejan Stošić, organizator putovanja.
U Bileći, učenici će se upoznati sa značajem ovog kraja kroz istorijske priče i susrete sa lokalnim kulturnim radnicima.
Program ima i poseban edukativni značaj ove godine, jer se obilježava 150 godina od Nevesinjske puške — ustanka koji je označio početak oslobodilačkih borbi srpskog naroda protiv Osmanskog carstva. Učenici će upravo na hercegovačkom tlu saznati više o ovom događaju, koji je ostavio dubok trag u istoriji regiona.
U Crnoj Gori, planirana je posjeta Manastiru Ostrog, gdje će učenici i prenoćiti, te posjeta Ambasadi Srbije u Podgorici.
Ovo je četvrta godina zaredom kako se, na inicijativu Dejana Stošića, realizuje ovaj program. Kako ističe, osnovna ideja je da se mladi iz Srbije kroz neposredan kontakt sa istorijskim i duhovnim lokalitetima u Republici Srpskoj i Crnoj Gori snažnije povežu sa sopstvenim identitetom.
— Povezivanje mladih iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske kroz živo upoznavanje istorije, kulture i duhovnosti našeg naroda od neprocjenjivog je značaja, posebno u vremenima kada se identitetska pitanja sve češće potiskuju ili iskrivljuju — poručuje Stošić.
Trebinje, kao važan duhovni i kulturni centar Republike Srpske, još jednom će biti domaćin mladim gostima iz Srbije, potvrđujući svoj status jednog od ključnih mjesta za njegovanje srpskog identiteta i istorijskog pamćenja.
Napišite svoj komentar!