Majstori na građevini, ugostitelji i vozači tražena su radna snaga na primorju pred početak ljetnje turističke sezone.


Trebinjci su do sada, uglavnom, odlazili da rade u crnogorsko primorje, a u posljednje vrijeme sve je više poslodavaca iz Dubrovnika koji dolaze u ovaj grad u potrazi za radnom snagom. Već neko vrijeme građevinski radnici odlaze u susjednu Hrvatsku pošto su dnevnice dva do tri puta veće nego na jugu Republike Srpske i kreću se i do 100 KM. U Trebinju je prije nekoliko dana osvanuo i neobičan oglas.
– Tražim zidara. Dnevnica 100 KM – napisano je u ovom oglasu uz broj telefona za informacije i prijave.
Da radna snaga iz Hrvatske odlazi u bogatije zemlje, a Hercegovci šansu da nešto više zarade vide u graničnom pojasu EU postalo je jasno i vlasnicima trebinjskih građevinskih firmi, pa su pojedini, da bi zadržali radnike, podigli dnevnice građevinarima.
– Dnevnice su nešto veće nego do sada. Kod nas građevinski radnici dnevno mogu zaraditi od 30 do 55 KM uz jedan obrok – rečeno je „EuroBlicu“ u jednoj građevinskoj firmi.
U ovom preduzeću kažu da pošto su veliko preduzeće radnike, uglavnom, ne angažuju pojedinačno, već kao podizvođače uzimaju druge firme, pa se odlazak građevinara puno i ne osjeti.
– Radnici u Trebinje dolaze iz unutrašnjosti BiH. To je kao kružni tok, svi idu gdje misle da je bolja zarada. Jedni dolaze u Hercegovinu, drugi idu u Dubrovnik ili na crnogorsko primorje. Uvijek se snađemo – objašnjavaju u ovom preduzeću.
Osim građevinara tražena radna snaga pred ljetnju sezonu na dubrovačkom primorju su konobari i kuvari. Prema saznanjima „EuroBlica“ odlazak u komšiluk najavili su i pojedini konobari iz trebinjskih hotela.
– Nekoliko poslednjih godina u Trebinju vodim radnike u kuhinji za restoran u Dubrovniku u ljetnoj sezoni. Do sada sam bio zadovoljan radnom snagom – kaže za „EuroBlic“ vlasnik jednog dubrovačkog ugostiteljskog objekta. Priznaje da mu je supruga iz trebinjskog kraja, pa ima i više poznanika i bolje preporuke.

Tražena radna snaga su i spremačice i njegovateljice starih osoba.
– Već neko vrijeme binem o starici u Dubrovniku. Plata je 600 evra, a radim svaki drugi mjesec. Zadovoljna sam uslovima i platom – priča jedna trebinjska penzionerka. Ona dodaje da je srećna što je uspjela dopuniti kućni budžet, pošto joj je firma u kojoj je radila propala nakon privatizacije, pa je penzija jako mala.
Granica Evropske unije sve je labavija kada je komšijska svakodnevnica u pitanju. Trebinje za Dubrovčane, koji su redovni gosti na jugu Hercegovine, više nije samo mjesto jeftinije kupovine i dobre hrane, nego i izvjesna berza rada. Susjedni Dubrovnik za Trebinjce, osim primamljive destinacije za kupanje i šetnju, postao je mjesto za bolju zaradu.

Bez sporazuma


Radici za posao na hrvatskom primorju se snalaze bez posredovanja Zavoda za zapošljavanje, jer Hrvatska i BiH još nemaju potpisan sporazum u ovoj oblasti.
Dubravka Čolović/Euroblic