Gradska uprava Trebinja je tokom prošle i ove godine donijela niz odluka koje se tiču materijalnog osnaživanja porodice, a to će činiti i ubuduće zapošljavanjem, te raznim vidovima novčane i druge pomoći da bi imali zdravu porodicu, bez kakve nema ni naprednog društva, rekao je večeras u Trebinju zamjenik gradonačelnika Mirko Ćurić.
Grad Trebinje je jedina lokalna zajednica u Republici Srpskoj koja je pokrenula neke vidove pomoći za porodice, poput mjesečnih izdvajanja novčanih sredstava za djecu osnovce i srednjoškolce čiji roditelji ili staratelji ne rade, za školarce koji putuju iz sela u grad u školu, obezbijedila jedan pokušaj vantjelesne oplodnje koju u cijelosti pokriva, a u planu je i niz drugih prioritetnih mjera koje porodica u ovom gradu do sada nije imala.
Ćurić je na okruglom stolu povodom Međunarodnog dana porodice naveo da su neke od pomoći koje je Gradska uprava uvela i materinski dodatak, subvencije za stupanje u brak za one parove koji imaju više od 38 godina, zaposlenje za roditelje sa četvoro i više djece u porodicama u kojima niko ne radi.
Na okruglom stolu, koji su organizovali aktivi žena trebinjskih gradskih odbora SNSD-a, DNS-a i SP-a, poručeno je da bez zdrave porodice nema zdravog društva ni napretka.
O padu nataliteta, kao jednom globalnom problemu društva, govorila je ginekolog Lilien Kovač iz Doma zdravlja Trebinje, napominjući da je broj novorođenih iz godine u godinu sve manji.
Ona je podsjetila da je 1990. godine u trebinjskoj bolnici rođeno 869 beba, 2005. godine bilo ih je manje od 500, dok su prošle godine rođene svega 344 bebe.
"Ako se ovakav trend nastavi za 30 godina, u Trebinju će se roditi manje dvije trećine beba nego što ih je sada", istakla je Kovačeva.
Ona je pohvalila lokalnu zajednicu za koju je rekla da je pionir populacione i socijalne politike ne samo na ovom području, već i šire.
Povećanju nataliteta na području grada posljednjih osam godina doprinijela je i borba Udruženja porodica sa problemom steriliteta "Bebe", čiji predsjednik Snežana Misita kaže da na nivou Hercegovine broje 180 porodica i 89 beba.
"Imamo dvije besplatne vantjelesne oplodnje, a zahvaljujući odluci predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, odnedavno imamo i besplatnu treću vantjelesnu oplodnju", rekla je je Misita i zahvalila i Gradskoj upravi koja je obezbijedila jedan pokušaj vantjelene oplodnje bez limita godina.
Predsjednik udruženja roditelja četvoro i više djece Branka Vučurević kaže da su jedino udruženje koje nema nijednu porodicu da bar jedan član nije zaposlen.
Vučurevićeva, koja je majka četvoro djece, zahvalila je u ime Udruženja gradonačelniku Trebinja Luki Petroviću što je prepoznao potrebu porodice, odnosno neophodnost zaposlenja, poručujući da je i uprkos problemima divno i prednost imati višečlanu porodicu.
Predsjednik Aktiva žena SNSD-a Trebinje Valerija Lakić kaže da je cilj organizovanja okruglog stola da se ukaže na značaj porodice u društvu, kao i na ostvarivanje predizbornog obećanja ove političke partije da će u fokusu njihovog interesovanja biti upravo porodica.
"Jedan od naših prioriteta bio je da se u gradu Trebinju odobri treća vantjelesna oplodnja, na čemu smo zahvalni Gradskoj upravi i gradonačelniku koji su to i odobrili", istakla je Lakićeva.
Na okrugom stolu govorile su i Vesna Popadić, u ime majki sa četvero i više djece, te Nedjeljka Ilijić, pedagog i psiholog.
SRNA
Napišite svoj komentar!