Petorica muškaraca , žrtve mina iz BiH, uprkos tome što umjesto nogu imaju proteze, osvojili su Triglav, najviši vrh Slovenije i jedan od simbola bivše Jugoslavije, visok 2.864 metra.
Inicijator ovog, kao i mnogih drugih nevjerovatnih događaja, bio je Banjalučanin Željko Volaš (48), predsjednik Organizacije amputiraca UDAS, bivši deminer, koji je u minskoj nesreći tokom rata ostao bez noge.
Alpinistički podvig bez presedana izveden je uz nadzor i podršku Alpskog saveza Slovenije i planinarskih saveza iz BiH.
– Nije bilo jednostavno, da se ne lažemo, visoka je to i surova planina. Neki od nas su čak i pomišljali da odustanu, kad smo vidjeli gdje smo se zaputili. Ali, drugari iz Slovenije su nas dočekali tako srdačno i toliko su nas bodrili da smo se okuražili i krenuli ka vrhu – kaže Željko.
Sve vrijeme uspona su, kaže, bili na vezi s aktivistima iz vladine organizacije za podršku protivminskoj akciji ITF Slovenija, a svaki njihov korak snimao je profesionalni fotograf i snimatelj.
– Kad smo se popeli do Aljaževog tornja na vrhu i odatle im se javili nastalo je takvo slavlje i čestitanja da nismo ni razmišljali o tome da nas čeka, ništa manje zahtjevno, spuštanje niz planinu – priča Željko.
Cilj uspona na Triglav bio je da se skrene pažnja na problem mina, kao i na položaj žrtava mina u BiH, poručio je Volaš.
U ime Organizacije UDAS on se zahvalio svima koji su učestvovali u pripremi i realizaciji ovog spektakularnog alpinističkog pohoda, posebno ističući ITF Slovenija i „Ottobock“ Sarajevo, koji su obezbijedili finansijsku podršku amputircima planinarima.
Navodi da je uspon na Triglav bio i prilika da se podsjeti na zemlje koje su potpisale Otavsku konvenciju o zabrani proizvodnje i upotrebe mina, kako ne bi zaboravile cilj koje su sebi postavile – da se izbore za svijet bez mina.
Statistike upozoravaju dau BiH mine ubijaju i danas, i 27 godina nakon potpisivanja mira, ali i da je svijest o ovoj opasnosti, kao i o potrebi integraciji preživjelih žrtava mina u normalne životne tokove još uvijek nedovoljno razvijena.
U BiH se od početka rata dogodilo 8.358 minskih nesreća u kojima je poginulo 14 odsto djece i 7 odsto žena. Nakon rata bilo je 1.758 minskih nesreća u kojima je život izgubilo 615 ljudi, od čega 74 deminera, koji su život izgubili na poslu. U 2018. godini u BiH su prijavljene tri minske nesreće, u kojima je jedna osoba poginula, a tri su povrijeđene.
Oni koji su preživjeli minske nesreće često žive na margini društva i bore se sa siromaštvom, upozoravaju aktivisti.
I danas je dva odsto terotorije BiH, ili 1.018 kvadratnih kilometara, zagađeno minama, što direktno utiče na život 545.603 stanovnika BiH.
U pohodu na Triglav Željku Volašu su se pridružili Mirko Zečević Tadić (45) i Mirko Geljić (49) iz Brčkog, Rihard Skopljak iz Bihaća (45) i Dragan Janjić iz Trebinja (57). Sa njima su se na planinu uspeli i predsjednik Planinarskog saveza BiH Ermin Lipović, te Ivo Marković (55), aktivista za pružanje podrške žrtvama mina.
Napišite svoj komentar!